Zpět na archiv
Bolest v krku, nachlazení

Onemocnění
Bolest v krku nás trápí poměrně často. Údaje od praktických lékařů hovoří o tom, že až jedna třetina pacientů k nim přichází právě z tohoto důvodu. Bolest v krku je provázená zarudnutím, otokem, škrábáním, pálením, chrapotem či potížemi při polykání. Většinou jde o jednoduché příznaky spojené s infekčním onemocněním dýchacích cest.  V případě lehkých obtíží lze tento problém zvládnout samoléčbou.
Nejčastější příčinou bolesti v krku je zánět. Jedná se o přirozenou obrannou reakci organismu na různé cizí podněty – přítomnost škodlivých virů, bakterií, kvasinek či mechanického poranění. Je velmi těžké rozlišit virovou a bakteriální infekci dýchacích cest, neboť příznaky jsou velmi podobné. Proto je nasnadě co nejdříve potlačit zánět, čímž ustoupí výše uvedené příznaky, které jej provází.
Nemocí projevujících se bolestí v krku je mnohem více. Ohlašuje se tak například i závažnější mononukleóza, refluxní choroba jícnu (známé pálení žáhy) či zvětšená štítná žláza. Důvodem bolesti krku ovšem mohou být i alergie (tvoří se více hlenu a sliznice otékají), znečištěné ovzduší, tabákový kouř nebo suchý vzduch. Vzácně může jít o projev závažnějších onemocnění, jako je rakovina hltanu či jícnu. Pokud se bolest v krku objevuje dlouhodobě či opakovaně, je vhodné navštívit lékaře.

Nachlazení je snadno šiřitelná infekce horních cest dýchacích. Nejběžnější příčinou nachlazení je nákaza rhinovirem, který stojí za 30 až 80 % všech případů. Nachlazení se obvykle přenáší ze vzduchu vdechnutím či pozřením kapének obsahujících virus nebo kontaktem s infikovaným nosním hlenem či kontaminovanými předměty. Typickými místy přenosu viru jsou centra denní péče či školy, a to v důsledku těsné blízkosti mnoha dětí se slabou imunitou nebo nedostatečnou hygienou. Nákaza se pak rychle přenáší domů na ostatní členy rodiny.

Nejběžnějšími příznaky nachlazení jsou rýma, ucpaný nos, bolest v krku a kašel. Mohou se objevit i bolesti svalů, pocit únavy, bolest hlavy a ztráta chuti k jídlu. Bolest v krku se dostavuje u přibližně 40 % lidí, kašel přibližně u 50 % nemocných (pozn. wikipedia). Horečka je u dospělých neobvyklým příznakem nachlazení, u kojenců a malých dětí je běžná. Kašel způsobený nachlazením je v porovnání s kašlem způsobeným chřipkou mírnější. Kašel a horečka u dospělých znamenají pravděpodobnost nákazy chřipkou.
Nachlazení popř. chřipku je možno řešit samoléčbou. Přípravky na chřipku a nachlazení jsou dostupné v lékárně bez lékařského předpisu. Pokud příznaky neustoupí do 7-10 dnů, jedná se zřejmě o závažnější problém, který je potřeba konzultovat s lékařem.

Zpět na archiv