Zpět na archiv
Onemocnění kůže

Dermatomykózy
Tinea
Pityriasis versicolor
Seboroická dermatitida


Dermatomykóza je infekční onemocnění kůže způsobené plísněmi. V populaci je nejčastěji rozšířena na oblast nohou a nehtů. Plísně dále postihují místa, kde se může udržovat vlhkost a teplo, což je meziprstí, oblast zevního genitálu, vnitřní plochy stehen, podpažní jamky a u žen místa pod prsy. Viditelné projevy dermatomykóz na kůži jsou velmi různorodé. Liší se podle původců a místu postižení. Lékař určuje diagnózu podle vzhledu postižení a mikroskopického a kultivačního vyšetření. Při vzniku kožní infekce mají rozhodující význam vlastnosti houby, věk, pohlaví a celkový zdravotní stav nemocného a místní kožní podmínky, jako jsou vlhkost kůže či poranění. Velký význam má i snížená odolnost organismu proti mykotické infekci, přičemž důležitější úlohu než imunita protilátková má buněčná imunita. Tinea pedis představuje nejčastější formu dermatofytické infekce a postihuje meziprstní prostory nohou a plosky především mužů středního věku. Tinea pedis se také nazývá atletická noha, jelikož se velmi často vyskytuje u mužů středního věku se sportovním zaměřením. Logicky vzato veřejné sprchy v rámci sportovišť přináší výborné prostředí pro přenos plísní.  Vzhledem k prevenci je dobré ve veřejných sprchách, bazénech a saunách nosit pantofle.

Další mykózy označujeme dle lokalizace:
Tinea capitis a barbae  – plíseň v hlavové části a ve vousech
Tinea manus – plíseň především na dlaních
Tinea unguium – plíseň nehtů
Tinea corporis – plíseň trupu (hladké části bez ochlupení) a přední části končetin
Tinea inguinalis – plíseň v tříslech
Jednoznačný popis mykózy není možný. Odlišuje se dle původce infekce a lokalizace. Velmi všeobecně by se dalo říci, že mykóza se projevuje zarudnutím kůže, odlupováním kůže, svěděním a někdy až mokváním.

Pityriasis versicolor
Pityriáza je dlouhodobě probíhající plísňová infekce charakterizovaná ostře ohraničenými bílými nebo světle hnědými skvrnami s jemnými šupinami, vyskytující se na trupu. Infekce se projevuje v místech s největším výskytem mazových žláz ve střední části hrudníku a odtud se může šířit na horní končetiny a krk. V letních měsících jsou barvy skvrn světlejší a v zimních tmavší. Zde můžeme vyvodit i název onemocnění pityriasis versicolor. Pityriázu vyvolávají kvasinky rodu Malassezia. Rozmnožení kvasinek napomáhá teplé a vlhké prostředí, oslabení imunity, nadměrná potivost, příliš mastná kůže a terapie kortikosteroidy, u žen i užívaní hormonální antikoncepce. Onemocnění se častěji vyskytuje u dospívajících a dospělých. U malých dětí není toto onemocnění časté.

Seboroická dermatitida
Seboroická dermatitida je onemocnění vyskytující se nejčastěji u kojenců a dospělých mužů. Toto onemocnění bývá dlouhodobé a obtížně léčitelné, především u dospělých. I když nejde o vážnou chorobu, bývá pro nemocného nepříjemná a pro některé pacienty představuje závažný kosmetický i společenský problém. Onemocnění se vyskytuje zvláště v místech zvýšené tvorby mazu – obličej, vlasová část hlavy a horní část trupu. Podle současných poznatků je podstatou onemocnění pomnožení kvasinek Malassezia, které tvoří běžnou mikroflóru i zdravé kůže lidí. Kvasinky osídlují především oblasti těla s větším počtem mazových žláz. Mezi další faktory způsobující seboroickou dermatitidu patří hyperhidróza (nadměrné pocení), zevní aplikace olejových přípravků, systémová aplikace kortikosteroidů i imunosupresiv a také klimatické faktory. Ke zlepšování dochází v létě, na horách a u moře (vysvětluje se inhibicí růstu Malassezií UVA a UVB zářením), naopak ke zhoršení dochází v zimních měsících, zřejmě v souvislosti s oblečením z vlny nebo syntetických vláken. K dalším důvodům pro vznik seboroické dermatitidy patří oslabená imunita, obezita, diabetes mellitus, klimakterium aj.
Seboroická dermatitida u kojenců začíná obvykle na temeni hlavy. Projevuje se suchými šupinkami nebo ostře ohraničenými oválnými narůžovělými ložisky pokrytými silnou vrstvou žlutohnědých mastných šupin. To onemocnění se vyskytuje většinou pouze první tři měsíce života dítěte. Projevy nedoprovází svědění, a pokud ano, tak pouze mírné (zde je rozdíl mezi atopickým ekzémem).
Seboroická dermatitidy u dospělých se vyskytuje ve kštici, v obličeji a na trupu. Onemocnění bývá dlouhodobé se zlepšením po vhodné léčbě a recidivami po jejím vysazení. Infekční plísňová onemocnění kůže  jako je seboroická dermatitida se projevuje suchými nebo mastnými, bělavými nebo nažloutlými šupinkami, které se lehce odlupují, a u některých nemocných se vyskytuje zčervenalá kůže s mírným svěděním. Mírná forma seboroické dermatidy je u mužů velmi známá. Projevuje se tvorbou jemných šupinek ve vlasaté části a je to vlastně lupovitost. V menší míře se seboroická dermatitidy vyskytuje i na jiných místech těla jako obličej, trup, místa pod prsy a kolem pupku.
Vyšetření lékařem je založeno na anamnéze a viditelném projevu onemocnění. K vyloučení dermatomykózy lze provést mykologické kultivační vyšetření.

Zpět na archiv