Zpět na archiv
Onemocnění nehtů
Onychomykóza
Nehtová psoriáza
Nehtové dystrofie


Onychomykóza je běžné houbové onemocnění nehtu, zpravidla způsobené dermatofytickými houbami, které parazitují na nehtovém keratinu. Většina infekcí (90-95%) je tedy způsobena dermatofyty, zbytek je způsoben kvasinkami a saprofytickými plísněmi. Houbová infekce postihuje nehtové lůžko nebo ploténku.  Onychomykóza tvoří asi 50% všech onemocnění nehtu a je nejčastější chorobou nehtu dospělých. Onychomykóza se vyskytuje v každém věku, ale u dětí se vyskytuje vzácně. Infikované nehty vypadají nepěkně, mají změněnou barvu a často bývají ztluštělé (hyperkeratózní). Vznik onychomykózy mohou podporovat defekty nehtů způsobené častými poraněním u atletů či jednorázové poranění nehtového aparátu, které má za následek celoživotní poškození. Problémy spojené s onychomykózou mohou negativně ovlivnit pacientův život různým způsobem. Onychomykóza může působit bolest při chůzi, zhoršit funkci prstů a v neposlední řadě může vést ke sníženému sebevědomí. Pacienti s dalšími onemocněními (např. diabetici) mají zvýšené riziko sekundárních komplikací, jako jsou infekce.
Onychmykózou je postiženo celosvětově přibližně 2-10% dospělé populace. Riziko vzniku onemocnění stoupá s věkem. Jedinci starší 60 let trpí touto chorobou nehtu v 14-28%. K onemocnění jsou náchylní také zdraví jedinci, kteří hodně sportují a používají společné umývárny a šatny.
Onychomykóza postihuje nehty na nohou v 80% a nehty na rukou ve 20%. Vyšší riziko u nehtů na nohou je způsobeno pomalejším růstem, větší pravděpodobností zranění a lepšími podmínkami pro rozvoj infekce, což je uzavřená obuv.
Onychomykóza je nejběžnější onemocnění nehtů na světě. Rozšíření choroby závisí na klimatických, profesních a socioekonomických podmínkách. Zajímavé výsledky přinesla studie ze Severního Malawi (20 000 obyvatel), kde dosud nikdo neonemocněl onychomykózou. Důvodem je pravděpodobně skutečnost, že zde lidé většinou nenosí boty. V porovnání s těmito studiemi velké studie z Evropy, Středního Východu a Severní Ameriky ukázaly vysoký počet houbových onemocnění nehtu. Vysoké procento onychomykóz bylo zaznamenáno u horníků a vyskytovala se v 27%. Příčinou tak vysokého procenta je považováno horko, vlhkost a společné sprchy.

Nehtová psoriáza Jedním projevem psoriázy neboli lupénky je nehtová psoriáza. Projevuje se buď na nehtové matrix jako leukonychie - červené skvrny na nehtech, dolíčkování, drolení, nebo na nehtovém lůžku jako olejové skvrny. Zhoršená kvalita nehtu se může projevit hyperkeratózou – zesílenou nehtovou ploténkou a onycholýzou – štěpením nehtu. Psoriáza nehtů se vyskytuje přibližně u 50 % pacientů s celkovou psoriázou. Ve výjimečných případech může být nehtová psoriáza jediným projevem celkového onemocnění. Kvalita života u pacientů s psoriázou nehtů je ovlivněna jednak z hlediska funkčního postižení nehtů, jednak se může dotýkat jejich emoční stránky. Choroba může narušit vlastní sebevědomí i uplatnění v zaměstnání. Více než 50 % pacientů uvádí bolest a těžkosti při běžných denních úkonech. Pacienti s nehtovou psoriázou jsou rizikovější pro vznik onychomykózy.
Nehtové dystrofie (lámavost, křehkost nehtů) Onychorrhexis – série úzkých podélných žlábků. Nehet vypadá jako by byl poškrábán smirkovým papírem.
Podélné rýhy – objevují se se stoupajícím věkem, často u pacientů s revmatoidní artritidou či poruchou periferní cirkulace.
Onychoschisis – lamelární štěpení. Tato porucha se často objevuje u žen (až 25 %). Příčinou jsou práce v domácnosti s častým máčením ve vodě s detergenty. Jev souvisí s množstvím vody v rohové vrstvě pokožky a nehtové ploténce. Udává se, že pokud je v uvedené tkáni méně než 16% vody, dochází k přesychání pokožky a lomivosti nehtů.
Onycholysis – částečné odloučení nehtu od nehtového lůžka. Dutina mezi nehtem a nehtovým lůžkem je vyplněna vzduchem a tím toto místo může měnit barvu. Tyto dutiny mohou být náchylné k infekci. Onycholysis je častým průvodním jevem nehtové psoriázy a onychomykózy.

Křehkost a ztenčení nehtové ploténky – tato nedostatečnost bývá způsobena narušením keratinu, což je strukturální jednotka nehtové ploténky. Původ křehkosti a tenkosti nehtů bývá různý. Často se vyskytuje u žen po dlouhodobém používání umělých nehtů. Příčinou můžou být domácí práce nebo dřívější traumata nehtů.
Zpět na archiv