Zpět na archiv
Ženské záněty

Co je to ženský zánět?
Zánětlivé vaginální onemocnění je velmi časté. Postihne v průměru každou třetí ženu. Mezi příznaky ženského zánětu patří bolest, svědění, pálení a nepříjemný výtok. Vaginální zánět způsobuje přemnožení škodlivých bakterií v pochvě, ke kterému dochází z různých příčin.

V pochvě se za normálních okolností vyskytují různé typy bakterií, které jsou ve vzájemné rovnováze. Hlavním druhem zajišťujícím zdravé poševní prostředí (vhodné pH), jsou laktobacily. Laktobacily přetvářejí cukry na kyselinu mléčnou a zajišťují tak v pochvě potřebné kyselé prostředí (pH nejvýš 4,8). Tímto způsobem brání růstu patogenních mikroorganismů a udržují poševní rovnováhu. Dojde-li k narušení poševní rovnováhy, laktobacily ubývají. Dochází k přemnožení kvasinek nebo škodlivých bakterií a vzniká zánět.
Zánět může vzniknout i po prochladnutí, při přehnané nebo naopak nedostatečné intimní hygieně a po souloži, kdy dochází ke změně pH a vnitřního prostředí pochvy. Dalšími rizikovými faktory mohou být také vlhké prostředí (bazény, sauna), neprodyšné spodní prádlo a oblečení, nevhodná strava s vysokým obsahem cukrů.
Odborně se o stavu přemnožených mikroorganismů v pochvě hovoří jako o tzv. vaginální dismikrobii. Podle původce rozlišujeme čtyři základní vaginální dysmikrobie: mykózu, laktobacilózu, anaerobní vaginózu a aerobní vaginitis. Může se stát, že potíže pacientky splňují diagnostická kritéria dvou nebo i tří výše uvedených diagnostických jednotek. V gynekologické praxi není výjimkou ani situace opačná, kdy je velmi obtížné stanovit přesnou příčinu vaginálních potíží pacientky.

Mykóza - nebo také kvasinková infekce či kandidóza vzniká tehdy, pokud se v pochvě přemnoží kvasinky. Těm se velmi dobře daří ve vlhkém prostředí, kam je omezen přístup vzduchu. Původcem vaginální mykózy je kvasinka Candida Albicans.
Laktobacilóza - přemnožení některých druhů bakterie rodu Lactobacillus (v pochvě žijí různé druhy). Většina z nich vytváří kyselé prostředí a chrání pochvu před proniknutím nežádoucích bakterií. V případě laktobacilózy se přemnoží druh pochvě neprospěšného vláknitého laktobacila a způsobí zánět.
Anaerobní vaginóza - bezprostřední příčinou anaerobní vaginózy je přemnožení anaerobních bakterií. Zde nejde o „infekci“ v pravém slova smyslu, ale o narušení mikrobiální rovnováhy prostředí pochvy. Všechny bakterie provázející anaerobní vaginózu existují i ve zdravé pochvě.
Aerobní vaginitis - je zánět pochvy, který je způsoben přemnožením aerobních bakterií (streptokoky skupiny B, Escherichia coli a další), nebo zavlečením cizí „hnisavé“ bakterie z okolí pochvy. Co způsobuje toto přemnožení, není známo. Původci aerobní vaginitis jsou aerobní bakterie (vyžadují pro svůj život kyslík), dalším možným původcem je cizí „hnisavá“ bakterie z okolí pochvy.

Pokud již trpíte vaginálním zánětem je nejvhodnějším řešením navštívit Vašeho gynekologa. Ten přesně určí příčinu Vašich potíží a stanoví náležitou léčbu. Zánět je třeba řádně vyléčit a hlavně doléčit, aby se problém nestal chronickým. U opakovaných zánětů se stejnou příčinou lze doporučit cílenou prevenci, která maximálně prodlužuje období bez potíží.

Zpět na archiv